Jak nastavit WIFI router - nastavení
 

Jak nastavit WIFI router - nastavení

Jak snadno nastavit wifi router

A hlavně, jak jej zabezpečit !!!

Máme doma router, vybalili jsme ho z krabice a hurá, jdeme na zapojení. V minulém článku jsme si řekli, co musíme vědět, abychom měli vše v pořádku, takže teď si to jenom zopakujeme:

  • Jaké budeme používat nastavení WAN portu - zda statické nebo automatické
  • Jak se bude jmenovat moje wifi síť
  • Jaké nastavíme heslo na wifi síti

Nastavení  TP-LINK WR840N

Nastavení si ukážeme na routeru TP-Link WR840N, ale popsané nastavení lze použít ve většině routerů tp-link a mnoha jiných výrobců. Pojmenování bude stejné, nebo obdobné,jenom  konfigurační menu může být jinde umístěné.

Obecné nastavení

  1. Nejprve zapojíme router do napájení a pokud máme zezadu tlačítko pro zapnutí router zapneme.
  2. Router nám rozsvítí nějaké kontrolky, to znamená že se opravdu zapnul. Počkáme pár minut, aby měl dostatek času na plné rozběhnutí.
  3. Do modrého portu, nebo portu označeného WAN zapojíme kabel, který k nám vede OD poskytovatele. Typicky z wifiny na střeše nebo ze zásuvky ve zdi.
  4. Do libovolného žlutého portu zapojíme kabel, který dáme do notebooku nebo svého počítače.Doporučujeme dělat konfiguraci přes kabel, je to jednodušší.
  5. Pokud provádíme konfiguraci přes wifi, připojíme se na název sítě, který máte zespodu napsán na routeru - SSID je TP-LINK_xxxx a zadáme heslo, které je také umístěno na zadním štítku.
  6. Pustíte si jakýkoliv běžný internetový prohlížeč. Ten Vám pravděpodobně napíše že připojení není k dispozici.
  7. Zadáte do něj adresu tplinkwifi.net nebo 192.168.0.1 a vyskočí na Vás stránka s přihlášením a dále budeme postupovat podle obrázků.

router-prihlaseni

Zadáte jméno a heslo, v tomto případě výchozí hodnoty admin admin. Router Vás přihlásí a nabídne Vám Quick setup, neboli možnost rychlého nastavení. Rychlé nastavení nenabízí mnoho možností, ale pro naše účely bohatě stačí.

router tp-link quick setup krok za krokem

 

Klikneme na NEXT. Nabídne se nám možnost vybrat typ připojení k internetu, zda nám poskytovatel nastavení posílá automaticky - Dynamic IP nebo zda musíme nastavení vypnit - pak volíme Static IP.

router vyber typu pripojeni

A klikneme na NEXT.

Nastavení IP adresy.

Pokud máme zvoleno nastavení statické  adresy, opíšeme hodnoty, které nám poskytl poskytovatel a klikneme na NEXT.

staticke IP adresy v routeru

Pokud jsme měli vybráno dynamické přidělování, router zjistí, zda informace dostal nebo ne a podle toho Vás buď vyzve k zapojení kabelu nebo Vám v případě úspěchu rovnou nabídne následující okno. Možnost klonovat MAC adresu. Tuto možnost využijete, pokud má Váš poskytovatel nastaveno omezení připojení na MAC adresu, pak zadáte starou, kterou jste používali, jinak rovnou  klikněte na NEXT.

router klonovani mac adresy

Nastavení WIFI

Nyní vzhúru na WIFI.

nastavení wifi routeru

Wireless Radio - pokud chcete používat wifi, doporučuji nechat zapnuté (ano, tato volba wifi vypne. vhodné použít, když chcete zase vidět děti, po chvíli se u routeru objeví ).

Wireless Network Name - tady napište to, jak se má Vaše wifi síť jmenovat.

Region - Vyberte prosím Česká Republika. Nastavení  Vám zajistí, že většina zařízení bude převážně fungovat.

Nejdůležitější - Wireless security - Vyberte WPA-PSK/WPA2-PSK a do wireless password zadejte to úplne tajné heslo. Jak jsem psal v minulém dílu, heslo je to jediné co brání Vaši síť před sousedy nebo útočníkem. Proto jej prosím zvolte pečlivě.

Můžete, ale nemusíte nastavit rozšířené možnosti WIFI.

Mód vysílání - 11bgn Vám zajistí, že se připojí i starší zařízení

Channel Width - umožní připojení nových i starých zařízení, nechte na auto.

Channel - doporučuji nechte auto, router si vždy po zapnutí zkontroluje, který kanál je nejvhodnější a podle toho jej automaticky zvolí.

rozšířené možnosti wifi

Pokud máme hotovo klikneme na NEXT a jsme ve finále.

finalni nastaveni

Po kliknutí na finish se router restartuje a po cca 2 minutách vše poběží podle toho, jak jste to nastavili.

V dalších dílech se podíváme co jsme vlastně nastavili a na některé pokročilé funkce.

Pokračovat
logo