Máme doma router, vybalili jsme ho z krabice a hurá, jdeme na zapojení. V minulém článku jsme si řekli, co musíme vědět, abychom měli vše v pořádku, takže teď si to jenom zopakujeme:
Nastavení si ukážeme na routeru TP-Link WR840N, ale popsané nastavení lze použít ve většině routerů tp-link a mnoha jiných výrobců. Pojmenování bude stejné, nebo obdobné,jenom konfigurační menu může být jinde umístěné.
Zadáte jméno a heslo, v tomto případě výchozí hodnoty admin admin. Router Vás přihlásí a nabídne Vám Quick setup, neboli možnost rychlého nastavení. Rychlé nastavení nenabízí mnoho možností, ale pro naše účely bohatě stačí.
Klikneme na NEXT. Nabídne se nám možnost vybrat typ připojení k internetu, zda nám poskytovatel nastavení posílá automaticky - Dynamic IP nebo zda musíme nastavení vypnit - pak volíme Static IP.
A klikneme na NEXT.
Pokud máme zvoleno nastavení statické adresy, opíšeme hodnoty, které nám poskytl poskytovatel a klikneme na NEXT.
Pokud jsme měli vybráno dynamické přidělování, router zjistí, zda informace dostal nebo ne a podle toho Vás buď vyzve k zapojení kabelu nebo Vám v případě úspěchu rovnou nabídne následující okno. Možnost klonovat MAC adresu. Tuto možnost využijete, pokud má Váš poskytovatel nastaveno omezení připojení na MAC adresu, pak zadáte starou, kterou jste používali, jinak rovnou klikněte na NEXT.
Nyní vzhúru na WIFI.
Wireless Radio - pokud chcete používat wifi, doporučuji nechat zapnuté (ano, tato volba wifi vypne. vhodné použít, když chcete zase vidět děti, po chvíli se u routeru objeví ).
Wireless Network Name - tady napište to, jak se má Vaše wifi síť jmenovat.
Region - Vyberte prosím Česká Republika. Nastavení Vám zajistí, že většina zařízení bude převážně fungovat.
Nejdůležitější - Wireless security - Vyberte WPA-PSK/WPA2-PSK a do wireless password zadejte to úplne tajné heslo. Jak jsem psal v minulém dílu, heslo je to jediné co brání Vaši síť před sousedy nebo útočníkem. Proto jej prosím zvolte pečlivě.
Můžete, ale nemusíte nastavit rozšířené možnosti WIFI.
Mód vysílání - 11bgn Vám zajistí, že se připojí i starší zařízení
Channel Width - umožní připojení nových i starých zařízení, nechte na auto.
Channel - doporučuji nechte auto, router si vždy po zapnutí zkontroluje, který kanál je nejvhodnější a podle toho jej automaticky zvolí.
Pokud máme hotovo klikneme na NEXT a jsme ve finále.
Po kliknutí na finish se router restartuje a po cca 2 minutách vše poběží podle toho, jak jste to nastavili.
V dalších dílech se podíváme co jsme vlastně nastavili a na některé pokročilé funkce.