Nově zakoupený bezdrátový router vybalíme, zapojíme od elektrické sítě a připojíme přiloženým UTP kabelem ke spuštěnému PC. Na zadní straně routeru nalezneme 5 portů. 1 modrý (WAN port – slouží pro připojení k přívodní datové zásuvce poskytovatele) a 4 žluté (pro využití v naši domácí síti – můžeme kabelově připojit jakékoliv zařízení v domácnosti). Zvolíme jeden ze žlutých. Po připojení by nám měl router přidělit IP adresu, zkontrolujeme na síťovém rozhraní počítače. Mělo by to vypadat takto:
Po té spustíme internetový prohlížeč a nahoru do lišty vepíšeme internetovou adresu routeru 192.168.1.1, kterou nalezneme na jeho spodní straně včetně přihlašovacích údajů.
Pojďme se však nejprve podívat na základní pojmy, které Vás potkají.
Router TP- link, porty jsou barevně odlišeny.
konektory, do kterých zapojujete domácí zařízení - počítače, televizi,notebooky a podobně.Jsou mezi sebou propojeny do switche. To znamená, že zařízení můžete zapojit kamkoliv do žlutého portu a budou fungovat stejně.
port pro připojení kabelu od Vašeho poskytovatele. Konkrétní nastavení si popíšeme v dalším článku. Není radno zaměňovat LAN a WAN port. Nastavení Vám poskytne poskytovatel a to buď automaticky po připojení kabelu do portu, nebo staticky - pošle Vám ho mailem nebo dá vytištěné na papíře.
Wlan je prostě obvykle wifi, pozor, nepleťte si to s WAN, jde o něco úplně jiného. U routerů je obvykle nastaven WLAN port dohromady s LAN porty a tvoří tzv. bridge. To slouží k tomu, aby počítače připojené přes wifi mohly komunikovat s těmi na kabelu a naopak.
jedinečná adresa v síti. Konfigurace pro LAN porty si ukážeme s využitím výchozího nastavení routeru, takže tomu až tak úplně rozumět nepotřebujeme .
Router ASUS, porty jsou popsány, LAN - označeno piktogramem, WAN
Je to server, který má na starosti překlad jména serveru na IP adresu. IP adresu DNS serveru Vám sdělí Váš poskytovatel. Pokud potřebujete univerzální adresu dns serveru, použijte třeba 8.8.8.8 - jde o DNS server google.com , lze jej považovat za důvěryhodný a je vysoký předpoklad, že bude fungovat dlouhou dobu. Používejte nastavení ruční adresy pouze od DNS serverů, od kterých znáte majitele. Prakticky to znamená toto : www.seznam.cz běží na nekolika různých IP adresách, podle toho, kde je server umístěn. Počítače netuší, co a kde je www.seznam.cz ale ví kde je daná IP adresa. DNS udělá to, že když do prohlížeče zadáte www.seznam.cz, tak zjistí, jakou má IP adresu (77.75.79.53 třeba) a kde leží a požadavky pošle tam kam patří.
je to to, co se stará o přidělení IP adres jednotlivým zařízením ve Vaší domácí síti. Nastavení si ukážeme v dalším článku.
Text níže je platný ke konci roku 2016. Pokud jej čtete a máte pocit, že už to dávno neplatí, znamená to, že níže popsaná teorie vývoje funguje.
Obecně, čím více antén, tím obvykle lepší internet. Jednoanténové routery samozřejmě fungují také, ale doba pokročila a cenový rozdíl je zanedbatelný, takže pokud to jde, kupte si dvouanténový. Budete pak používat pravděpodobně 2x2 mimo. 2 antény Vám zajistí lepší vykrytí prostoru a/nebo dosažení vyšší přenosové rychlosti. Pozor, dosah se obvykle nezlepší. Pokud chcete ještě lepší pokrytí, pořiďte si router se 3mi anténami. Ale opět, není to dogma, hodně záleří na konstrukci budovy.
Pokud budete používat signál podle normy 802.11n, budete používat MIMO, to znamená, že komunikace poběží nezávisle na 2 párech antén /za předpokladu, že Váš notebook bude taky mít 2 antény/.
AC - úvaha zda koupit a používat zařízení podle normy 802.11ac - záleží, pokud víte na co to potřebujete, kupte si to, pokud to nevíte, je to škoda peněz.
Dosahované rychlosti - na obalech routerů jsou uváděny rychlosti a to poměrně vysoké. Tyto hodnoty jsou tzv. modulační, to znamená jde o maximální rychlosti, kterými se zařízení baví mezi sebou. Skutečná dosahovaná rychlost je menší. Někdy i výrazně. Záleží na konstrukci budovy a dalších okolnostech.
jde o spotřební zboží a za 2 roky bude zastaralý, za 4 roky pravděpodobně nefunkční. Kupovat věc se spoustou funkcí proto, že se to jednou bude hodit, je ztráta peněz /teorie vývoje/. ROuter si pořizujete proto, aby jste jej používali, ne proto, aby jste ho ještě výhodně prodali.
Signál se kolem routeru šíří všemi směry, proto je nejlepší jej umístit do středu prostoru, který chcete pokrýt. Částečně lze směr signálu ovlivnit nakloněním antén, ale je to vždy experimentání a záleží to na dané konstrukci budovy.
1) Potřebujete wifi router.
2) Zjistěte od svého poskytovatele nastavení pro WAN port. Zjistěte, zda adresy dostanete automaticky po připojení, nebo najděte ten papír, který Vám předali ať jej dobře schováte a od té doby jej nemůžete najít.
3) Vymyslete si, jak se má Vaše síť jmenovat. Pokud to má fungovat spolehlivě, prosím vyhněte se diakritice v názvu (to jsou ty písmenka s háčkama a čárkama). Tip : je to wifi, takže vysíláte i za hranice bytu nebo domu. Pokud chcete zlepšit bezpečí, nepojmenovávejte síť podle vlastního jména třeba "Novakovi", protože v tu chvíli kařdý ví, že TAHLE wifi je Vaše. Pojmenujte ji třeba "Malina", pokud se nejmenujete Malina, nebo "BFLMpsvz" nebo jakkoliv.
4) Vymyslete si HESLO na wifi. Optimálně alespoň 10 znaků. Pokud máte IOS verze 4.2.1 zvolte přesně 8 nebo 13 znaků, nebo si jej zaktualizujte. Holt i jabka mají chyby. Pokud nevíte heslo, použjte generátor hesel nebo lepší ZDE. Heslo budete zadávat pravděpodobně pouze jednou při prvním nastavení přístupu Vašeho zařízení do sítě a pak jej řeknete návštěvám. Dobrým tipem je napsat si heslo lihovým fixem zespodu na router. Víte kde ho máte a nemusíte si ho pamatovat. Ano, JE to důležité. Pamatujte si, že síla hesla je to jediné, co brání Vaše fotky z dovolené (úplně všechny !!! ) před prohlížením sousedy. Nebo ještě jinak, heslo je jediné, co brání Vaše ůčetnictví, Vaše dokumenty, maily.