Doufám, že máte svou síť zaheslovanou, pokud nevíte jak se to dělá, podívejte se třeba tady na náš návod.
Vypněte wifi router z napájení, to proto, aby se vymazaly arp a dhcp tabulky, pokud nevíte co to je, nevadí, důležité je že se smažou.
Vezměte papír a tužku, a udělejte si seznam zařízení, které mají přístup na Vaši wifi nebo jsou připojeny kabelem k routeru. A zjistěte si ve vlastnostech, jak se asi jmenují. Pokud to neumíte, zkusíme to později odhadnout.
Typicky: všechny počítače v domácnosti, všechny notebooky v domácnosti, všechny mobily s wifi. Co televize, taky ji máte připojenou do sítě? I tu v kuchyní? Satelit? Konzoli - xbox, playstation, kamerový systém, ip kamery, záznamové zařízení, síťovou tiskárnu a další. Prostě vše, čemu jste dali kabel nebo heslo na wifi. To může být celkem pěkná řádka věcí . . . . Jo a taky si vzpomeňte, jestli jste nedali heslo sousedce, jak u Vás byla na kafe, heslo jí zůstalo a pokud bydlí blízko, internet jí funguje dále za Vaše peníze.
Po nějaké době se přihlaste do administrace routeru. Dělá se to prohlížečem.
Potřebujete vědět, na jaké IP adrese je router. To zjistíte tak, že kliknete na start, napíšete cmd, najde Vám to aplikaci příkazový řádek, kterou poklikem spustíte. Objeví se Vám černá obrazovka, kde napíšete route print a zmáčknete Enter.
Takhle nějak by měl vypadat výstup který hledáte:
Zajímá nás ta adrea 192.168.1.1 to je adresa, na které by mohl být váš wifi router a kterou zadáte do prohlížeče. Přihlásíte se tedy ko nofigurace routeru a už jdeme zkoumat, kdo je připojen.
Zkuste kliknou tady : je tu můj router?
Začneme s wifi. Myšlenku, že by soused byl tak drsný, že si navrtá kabel do našeho routeru zatím opustíme.
Najdeme konfiguraci wifi a záložku clients, nebo registered klients, nebo prostě připojení klienti. Počet zařízení, které tam uvidíte by měl odpovídat tomu, co máte na seznamu na papírku.
Může to vypadat takhle:
Vidíme aktuálně připojené 3 klienty, desktop bude nějaký počítač, android je telefon nebo televize, Acer bude notebook.
Neboto může vypadat takhle :
Vidíte jednotlivá zařízení, jejich mac adresy a jak jsou připojeni. Opět, počet zařízení by měl odpovídat tomu, co máte na papíru napsáno a měli by jste být schopni jednotlivé zařízení identifikovat.
Další věcí, kterou můžete pro kontrolu udělat, je podívat se na přidělené IP adresy. Kontrola přes klienty na wifi má tu výhodu, že vidíte aktuálně připojené stanice. Pokud je v danou chvíli soused odpojen, nezjistíte nic. K omu Vám může dopomoci DHCP server. Klikněte na nastavení LAN sítě a najděte položku DHCP server nebo DHCP klient list, nebo aspoň na status, tam by to někde mohlo být také. Dostanete třeba tuhle tabulku:
Tady už máme informací o více zařízeních, je to dáno tím, jak máte nastaven tzv "lease time" neboli dobu propůjčení adresy. Pokud budete mít lease time 2 dny, uvidíte zde všechny zařízení, které se během posledních 2 dnů připojily a dostaly adresu. Co je však důležité, i tady by jste měli být schopni 100% identifikovat všechny připojené zařízení.
U routeru tp-link to může vypadat třeba tahkhle :
V prvé řadě si změnte heslo na wifi a postupně jej měňte u všech zařízení a dívejte se jak přiskakují do routeru. Pak chvilku počkejte a zjistíte, co Vám přestalo fungovat. Pokud Vám vše funguje a neidentifikovaný účastník už není vidět, měli jste hosta. Teď je důležitá otázka, zda jste tu wifi měli před tím zaheslovanou nebo ne, pokud ne je to jasné. pokud ano, bylo heslo opravdu silné ?