Jak vybrat kamerový systém
 

Jak vybrat kamerový systém

Jak správně vybrat kamerový systém, IP a CCTV kamery.

IP kamery, CCTV kamery, analog nebo digitál? Všude kolem nás slyšíme o kamerových systémech. Potkáváme kamery na benzínových pumpách, v obchodech, nákupních centrech, ale třeba i ve výtahu. V krátkém článku si řekneme jak správně vybrat kamerový systém právě pro Vás, které otázky jsou důležité a na co nesmíte zapomenout.

První otázkou bude zda analogový nebo digitální, zda tedy CCTV nebo IP kamery.

CCTV kamery - analogové:

+ Jsou levné
+ Pro provoz jim stačí natažení jednoho koaxiálního kabelu
+ Existuje pro ně nepřeberné množství příslušenství, objektivů, přísvitů a dalších
+ I levné CCTV kamery jsou spolehlivější nežli levné IP kamery
+ Konfiguraci zvládne i pokročilý amatér, proto se prodávají i v samo instalačních sadách
+ Menší rozlišení umožní použít záznamové zařízení s menší kapacitou
- Aby jste viděli obraz, musíte mít zobrazovací zařízení – NVR
- Pro prohlížení v mobilu musíte mít NVR
- Mají nižší rozlišení
- Vyšší procento falešných poplachů, složitější potvrzování pravosti alarmu
- Nehodí se pro další zpracování obrazu

IP kamery - digitální:

+ Mají vyšší rozlišení obrazu
+ Kvalita obrazu je vyšší díky lepšímu rozlišení
+ Obraz lze dále vytěžit – lze z něj vyzískat více informací
+ Obraz lze pozorovat jednoduše i v mobilu odkudkoliv bez jakéhokoliv dalšího zařízení
+ Přesnější detekce událostí a možnost následné reakce – nižší procento falešných poplachů
- Jsou výrazně dražší – podrobněji rozvedeme níže
- Potřebujete natáhnout datový kabel
- Konfiguraci musí provádět odborník

Otázka kabelu hraje roli pouze v případě, že již kabel natažený máte, pokud by jste dělali instalaci celou znovu, je to jedno. Cena za koaxiální kabel nebo UTP kabel je víceméně stejná.

K cenám, IP kamery jsou dražší, ale jsou schopny pracovat samostatně, takže jsou vhodné pro jednoduché samostatné instalace, kde nebudeme uchovávat záznam.

Jak vybrat kamerový systém ?

V případě, že budeme chtít pořizovat záznam, kvalita obrazu nám stačí průměrná nebo podprůměrná, pak vychází levněji pořízení analogového systému se záznamovým zařízením.

Pokud však potřebujeme kvalitní obraz i za špatných světelných podmínek, budeme provádět záznam a následně jej i vyhodnocovat, zajímají nás pokročilé funkce – identifikace obličejů, rozpoznávání registračních značek vozidel, možnost vyhledávat v záznamu podle parametrů a podobné, je nutno pořídit digitální systém.

Základní otázkou tedy zůstává, CO vlastně potřebujete na kameře vidět a zda má být pořizován i záznam.

Konkrétní příklady řešení kamerového systému:

Chceme základní přehled.

Pokud potřebujete mít základní přehled co se v daném objektu – lokalitě děje, není zapotřebí záznam a celé řešení má být pokud možno levné, postačí jedna IP kamera bez záznamového zařízení nebo 1 analogová kamera a jednoduché zařízení pro zobrazení. Cenově jsou varianty víceméně stejné. Osobně bych se přikláněl k použití IP kamery. Typicky ne příliš náročný pohled na zahradu, obecný přehled na parkovišti nebo pracovišti. CCTV kameru naleznete třeba ZDE. Záznamové zařízení pro CCTV kamery naleznete třeba ZDE.

Chceme kamerový systém se záznamem.

Chcete komplexnější přehled kolem objektu se záznamem? Pak je analogový komplet dobrou variantou. Typicky – rodinný domek a jeho okolí v případě, že se Nejedná o problémovou lokalitu , pracoviště, kde je pořizován záznam – restaurace, pokladny, večerky. Levnou sadu, která funguje a poskytuje kvalitní obraz naleznete ZDE.

Chceme komplexní kamerový systém se záznamem a pokročilými funkcemi

Komplexní řešení – IP kamerový systém se záznamem, kde budeme vysokého rozlišení využívat zejména k pozdější identifikaci pachatele, útočníka. Typicky – rodinný domek nebo firma v problémové lokalitě, pracoviště s podezřením na manipulaci s firemním majetkem a pod.

detekce pohybu, čtení spz

Příklad inteligentních funkcí přímo v kameře. Jsou sbírány metadata, která jsou průběžně vyhodnocována a na základě video analýzy obrazu jsou vykonávány další funkce - čtení SPZ, otevírání nebo hlídání vjezdu a podobné. Obraz je úmyslně v nízké kvalitě pro zachování anonymity.

Vlastní návrh je pro nás již rutinou.

Provedeme obhlídku na místě, kde si upřesníme rozmístění kamer a co vlastně chcete přesně vidět. Domluvíme vedení kabelových tras, provedeme analýzu potřeb záznamu – jak dlouho, z které kamery, za jakých podmínek.

Spočítáme Vám jaké kamery použijeme pro to, aby jste viděli přesně to, co potřebujete.

návrh umístění kamerového systému

Spočítáme Vám, jak velké záznamové zařízení budete potřebovat pro daný typ záznamu tak, abychom našli co nejlepší poměr cena výkon pro Vás.

kamerový systém, kolik místa na disku?

Po vzájemném odsouhlasení provedeme montáž, zaškolení obsluhy a zařízení předáme do užívání.

Jste schopni si sami kabely natáhnout ? Chcete si část práce udělat sami a tím ušetřit ? Super. Domluvíme se. Dodáme Vám potřebné komponenty a jakmile budete mít hotovo, doděláme zbytek.

Máte již kamerový systém a potřebujete jej jenom zdokonalit, vylepšit nebo doplnit ?

Umíme. Provedeme analýzu Vašeho systému, pobavíme se o tom, co potřebujete a jakou máte představu a Váš systém doplníme. Prvky, které půjdou použít samozřejmě využijeme. Umíme kombinovat analogové i digitální systémy.

V roce 2015-2016 jsme dělali technickou podporu pro společnost Canon. Měli jsme na starosti kompletní návrhy kamerových systémů pro jejich zákazníky, prováděli jsme technická školení, psali jsme informační články a řešili zápůjčky produktů pro zákazníky. Obrázky použité výše tomto článku pocházejí převážně z produktů společnosti Canon.
Máte dotaz ? Kontaktujte nás :).

Pokračovat
logo