Konektory - jak je poznat
 

Konektory - jak je poznat

Konektory - jak je poznáme, co je samec co je samice, reversní konektory

týká se N, SMA,TNC, MCX, MMCX, F (ano i obyčejné satelitní Fko je stejné).

Na začátku všeho byl samec, to je všem jasné, takže jak asi vypadá? Takový obyčejný samec má na obvodu převlečnou matici, aby měl čím uchopit samici a uprostřed trn. (neobyčejný samec trn nemá, ale k tomu se dostaneme později) Z toho poměrně logicky vyplývá, že samice má po obvodu šroubení-závit, aby ji mohl samec uchopit a uprostřed díru aby mohl samec víte co. Správně zasunout pin  a vytvořit dokonalé vodivé spojení. Tolik teda obyčejné konektory, samec s trnem a maticí a samice se šroubkem a dírou. Memotechnická pomůcka : je to jako u králíků, samice od králíka má taky díru a samec od králíka má trn.

Trochu zvláštní kapitolou jsou reversní konektory,

označované jako Rev. nebo RXXX tzn. třeba RSMA, RTNC a pod. Proč vznikly a proč se rozšířily mi není známo, ale jsou tady, a proto se podíváme jak se v nich vyznat. Pokud k tomu průzkumu použijeme podle ISO 9001 metodu zvanou benchmarking tzn. srovnávání se s nejlepšími (hledání směrů) a podíváme se třeba na www.amphenol.com (pro neznalé - jedna z nejvýznamějších firem na trhu co se týka KVALITNÍCH konektorů) zjistíme, že k RSMA píšou tohle :

SMA is available both in Standard and Reverse Polarity. Reverse polarity is a keying system accomplished with a reverse interface, and ensures that reverse polarity interface connectors do not mate with standard interface connectors. Amphenol accomplishes this by inserting female contacts into plugs and male contacts into jacks. Other manufacturers may use reverse threading to accomplish reverse polarity keying.

což česky a zkráceně znamená asi toto : amphenol to dělá takto: vezme standardní konektor třeba samec a v něm přehodí VNITŘNÍ PIN, tzn. že reversní samec má matici, ale uvnitř zcela překvapivě díru (a přesto je to samec) u samice je to analogicky naopak, reversní samice má jak víme závit z venku ale uvnitř má tím pádem trn (vznikne přehozením, původně tam byla díra). Taky tam píší, že jiní výrobci to mohou označovat jinak, s tím mohu souhlasit, ale zatím jsme se setkali pouze s tím, že jinak (a v tomto případě tedy asi blbě) to měly označené pouze e-shopy bez kvalifikovaného technického personálu. Proto budeme dále vycházet ze standardního označení.
Stejně jako AMPHENOL to třeba označují tyto firmy: tyco electronics,molex a ještě spousta dalších.

Klasický N konektor SAMEC (matice, pin)
N samec konektor
reverzní tnc konektor

Takže na závěr třeba na R-TNC konektor :  reverzni SAMEC má matici a uvnitř díru

 

. . . . . . . . . .
reverzni SAMICE má závit z venku ale uvnitř má trn.
Memotechnická pomůcka: i mezi králíkama jsou transvestiti.

Pokračovat
logo