Samostart PC
 

Samostart PC

samostart ATX PC - samostart PCcka

- (nebo čehokoliv dalšího)
Zbylo mi jisté množství starších ATX pccek zejména compaq do 400MHz (krabičky za pár kaček velmi jednoduše poučitelné na routery) které jsem byl nucen použít zejména proto že mi je bylo líto vyhodit. Měly problém nešlo v biosu nastavit, aby se samy rozběhly po přivedení napájecího napětí. Při výpadku proudu celkem důležitá vlastnost. Protože jsem měl několik různých typů a netoužil jsem po několika různých nesystémových řešeních vyrobil jsem níže popsanou divnou věc. Celý princip je snad na první pohled jasný ze schematu, nejprve musíme někde na desce najít 5V (které nejsou závislé na zapnutí zdroje) což většinou není problém, nabízí se třeba Wake on LAN konektor nebo na power, pro vyhodnocení správného naskočení se snímá hodnota zase 5V z FDD mechaniky (můžete odkudkoliv ale tohle je nejjednodušší). Q2 se stará o vlastní sepnutí místo vypínače, zapojuje se v bodě 5V na WOL, v bodě PWR na konektor který nahazuje zdroj, R1 se stará aby v okamžiku kdy se objeví 5V na WOL došlo k sepnutí tranzistoru. Tím by to mohlo končit, ale pokud by jste trvale drželi tlačítko power asi by se vám nic nerozběhlo, aby to opravdu fungovalo ješte musíte mít trochu toho smetí kolem
Q1 - led dioda v serii omezuje maximální protékaný proud na tranzistor, C1 nastavuje časovou prodlevu mezi sepnutím a rozepnutím Q2,INBOOT je těch 5V z FDD, může to být odkudkoliv a může to být i klidně 12V ale potom musíte zmenit hodnotu R2, GND je zem, taky doporučuji zapojit. Výběr součástek vůbec není kritický, jediná podmínka je Q2 - musí to být nějaký fet . třeba R1 470ohm, R2 1k5, kondík 10 - 100mikro, led jakákoliv, nejlépe modrá.mě zůstaly IRF 540 ze zdrojů tak třeba tohle ale spíše vzhledem k ceně doporučuji cokoliv levnějšího.

Jak to celé funguje ?


když nikde není žádné napětí tak se nic neděje, v okamžiku kdy přivedete na WOL jakékoliv napětí otevře se Q2 a tím sepne zapne pccko (vetšinou je to 5V), po určité době dané velikostí kondenzátoru se sepne i Q1 - tím dojde k tomu že se zavře Q1 a to je vše. Primitivní ale funkční.
Pokud se někomu nechce hrát s DPS a nedává přednost variantě klubko drátů, mám pár kousků, cena za jednu desku je cca 20kč (vrtaná bez potisku a bez masky, nejdražší byla výroba filmů).
deska a rozlozeni soucastek samostartu pc

schema samostartu pc

 

finalni provedeni samostartu pc

 

montaz nekam do prostoru

 

Pokračovat
logo